NOWA DATA NSC DIRECTOR CZYTAJ WIĘCEJ
Empatyczny szef
Empatyczny szef – oznaka siły czy słabości?
24 września 2020
Rynek hotelowy
Rynek hotelowy na tle rozwoju rynku biurowego w Polsce
30 września 2020

Wypalenie zawodowe a bycie managerem. Jak sobie z tym radzić?

wypalenie zawodowe

Wypalenie zawodowe może dotyczyć każdej branży i każdego pracownika. Często dotyka też osób z kadry zarządzającej, co bezpośrednio odbija się na zespole Jak sobie z tym radzić?

Nowa praca na kierowniczym stanowisku to dla większości osób wyróżnienie i spora duma Początkowy entuzjazm zazwyczaj przykrywa jednak rutyna codzienności i kolejne obowiązki, które zajmują i tak napięty już grafik. Poza realizacją podstawowych obowiązków dochodzi do tego również zarządzanie zespołem tak, by był jak najbardziej efektywny. Każda trudniejsza sytuacja, która staje na drodze managera, może dotknąć również jego współpracowników. Należy być na to bardzo wyczulonym. Kiedy więc pojawia się wypalenie zawodowe, obowiązki zaczynają przytłaczać, a nie dawać satysfakcję.

Pierwsze symptomy wypalenia zawodowego

To jednak nie jedyny symptom wypalenia zawodowego. Część z nich może być psychiczna, część bywa również fizyczna.

Do pierwszych oznak wypalenia zawodowego zaliczyć można zachwiane poczucie własnej wartości. Zazwyczaj jest ono sumą interakcji – relacji i sytuacji, które występują na linii manager-dyrekcja, jak również manager-zespół. Kiedy można je u siebie zdiagnozować? Gdy nawet najmniejsze niepowodzenie, które w codziennej pracy uznawane jest za rzecz wpisaną w naturę wykonywanego zawodu, traktowane jest w samoocenie jako istotny czynnik do podważenia swoich kompetencji i zachwiania pewności siebie.

Często następstwem takiego samopoczucia jest mniejsza kontrola emocji w pracy. Nie chodzi tu wyłącznie o nagłe i niepohamowane wybuchy złości, ale również o oparcie emocji o dwa bieguny – od spokoju do gwałtownego zwątpienia w krótkim czasie. Skupianie się na porażkach i coraz gorszej sytuacji w pracy generuje brak kolejnych sukcesów i pogłębianie wewnętrznej stagnacji osoby dotkniętej wypaleniem zawodowym. Stamtąd już tylko krok do ostatecznego wyczerpania, którego nie są w stanie zniwelować nawet wpływy finansowe.

Długoterminowe objawy problemów

Coś, co zaczyna się niewinnie od zniechęcenia, może mieć również wpływ na to, jak zewnętrznie działa organizm. Wraz z coraz większym napięciem w pracy spada zdolność ciała do regeneracji. Osoba dotknięta problemami miewa problemy z zasypianiem, a na myśl o pracy mogą pojawiać się skurcze mięśni gładkich żołądka i problemy trawienne. Kolejne obok zmęczenia objawy to utrata wagi oraz wypadanie lub siwienie włosów. Taki stan rzeczy ma także wpływ na życie osobiste. Spadek zainteresowania sprawami rodzinnymi, bliskością, drażliwość w kontaktach z innymi, zwiększenie częstotliwości korzystania z używek, a także trudności z zapamiętywaniem to kolejne konsekwencje wypalenia zawodowego.

Co robić z wypaleniem zawodowym?

Nawet psychologii trudno jest definiować problemy natury psychologicznej. Przyjmuje się jednak, że depresja i wypalenie zawodowe mają wspólny mianownik – muszą trwać określony czas. Nie są to przejściowe problemy, a chorobowe stany. Przyjmuje się, że jeśli objawy występują co najmniej trzy tygodnie, można już mówić o jednostce chorobowej.

Co więc zrobić, jeśli wypalenie zawodowe zaobserwuje się u siebie? Warto w tym przypadku udać się do psychologa. To nie wstyd. Zajmuje się on leczeniem chorób podobnie jak specjaliści od medycyny, do których udajemy się z każdą „fizyczną” przypadłością.

Taka sytuacja w pracy może być też dobrym pretekstem do rozmowy z przełożonymi i zespołem na temat kultury i atmosfery w pracy. Nawet manager nie powinien się wstydzić dyskutować o swoich emocjach. Tego typu spotkania pomogą oczyścić atmosferę, jak również poukładać priorytety zawodowe.

Warto opisać główne źródła stresu w pracy i porozmawiać o nich w zespole. Wspólna burza mózgów i zestawienie poglądów pomogą uporać się z trudnościami nie tylko pojedynczym jednostkom, ale także całej grupie współpracowników. Szczera rozmowa w tym temacie spowoduje, że będzie można znaleźć efektywniejsze rozwiązania, jeśli chodzi o organizację pracy i priorytety. Pomoże również uniknąć chaosu. Ponadto, dobrze jest zwrócić uwagę na aspekt integracji. Może warto w nią zainwestować lub zastanowić się nad adekwatnym szkoleniem?

Co robić z pracownikiem z widocznym wypaleniem zawodowym?

Przede wszystkim porozmawiać i nie liczyć na to, że jego problemy rozwiążą się same. Zadaniem managera jest budowanie pewności siebie pracowników i pomaganie w staniu się efektywniejszymi. Ostatnią rzeczą, która powinna spotkać zatrudnionego to dalsze pretensje. W tym stanie tym bardziej nie wywołają one mobilizującego efektu, a jeszcze bardziej go skrzywdzą. Dobrze jest zaproponować konkretne rozwiązania – zmianę organizacji pracy, szkolenie, pomoc psychologiczną lub nowy zakres obowiązków. Przede wszystkim należy jednak okazać wsparcie i zrozumienie. Wszyscy przecież jesteśmy tylko ludźmi.

Więcej o zarządzaniu w miejscu pracy powiemy na National Sales Congress. Zarejestruj się już teraz! 

Sprawdź nas także na Facebooku:

National Sales Congress

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Jak zmienia się przywództwo XXI wieku? O liderach w czasach kryzysu

//]]>