NOWA DATA NSC DIRECTOR CZYTAJ WIĘCEJ
wypalenie zawodowe
Wypalenie zawodowe a bycie managerem. Jak sobie z tym radzić?
29 września 2020
Hotel z dostęp do elektromobilności? Z Nexity to proste!
2 października 2020

Rynek hotelowy na tle rozwoju rynku biurowego w Polsce

Rynek hotelowy

Według raportu Cresa Polska pt. „Rynek hotelowy na tle rozwoju rynku biurowego w Polsce” powierzchnia biurowa w kraju wyniosła w pierwszej połowie 2020 roku ponad 11 milionów metrów kwadratowych. Liczba pokojów hotelowych wzrosła do poziomu prawie 50 tysięcy.

– Po wejściu Polski do UE rynek powierzchni biurowej rósł znacznie szybciej niż branża hotelarska, a braki w infrastrukturze dla osób podróżujących służbowo uzupełniane były przez najem krótkoterminowy prywatnych mieszkań i mniejszych niesieciowych hoteli. Dostrzegając swoją szansę, deweloperzy hotelowi zintensyfikowali działania i znacznie zwiększyli podaż nowych pokoi oraz liczbę projektów w realizacji. Do Polski weszły międzynarodowe sieci hotelowe, osiągając wysokie poziomy obłożenia i rentowności. Pandemia zaskoczyła wszystkich uczestników rynku zarówno deweloperów, sieci hotelowe, jak i banki. Skala spadku obłożenia hoteli spowodowana ograniczeniami społeczno-gospodarczymi, a także czasowe zamknięcie granic wpłynęły na pogorszenie otoczenia biznesowego. Pozytywne jest jednak to, że fundamenty popytowe branży wciąż są stosunkowo silne. Gdy tylko pojawią się odpowiednie warunki, klienci biznesowi wrócą. Pytanie tylko czy dla niektórych hoteli nie będzie już wtedy za późno mówi dr Bolesław Kołodziejczyk, dyrektor działu badań rynkowych i doradztwa w firmie Cresa Polska.

Rynek hotelowy. Więksi liderzy przyrostu niż Warszawa

Analizy wykazały, że w przypadku najbardziej zaludnionych miast Polski rynek biurowy rośnie w siłę znacznie szybciej niż baza hotelowa. Co więcej, w zestawieniach większego przyrostu niż Warszawa dokonały Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Poznań i Katowice. Wyłącznie Łódź odnotowała porównywalnie duże tempo wzrostu na obu polach – liczby pokoi w hotelach urosły od 13 lat aż pięciokrotnie, czyli tyle samo, ile powierzchnia biurowa. W tym samym czasie w Krakowie powierzchnia biurowa wzrosła z ok. 300 000 mkw. do prawie 1 500 000 mkw. Liczba pokoi natomiast z 4500 do 9400. Badacze wskazują, że rynek hotelowy w przypadku tego miasta nie jest jeszcze wysycony. Daje to pole do kolejny inwestycji w branży.

Coraz więcej biur potrzebnych jest również we Wrocławiu. Ich liczba zwiększyła się ośmiokrotnie, natomiast liczba pokoi dwukrotnie. W Gdańsku, Gdyni i Sopocie baza hotelowa uległa potrojeniu, a biurowa odnotowała czterokrotny wzrost. Wolno rozwijał się Poznań. Obecne znajduje się tam 3500 pokoi, podczas gdy powierzchnia wykorzystywana na biura powiększyła się czterokrotnie. Katowice dysponują 1800 pokojami hotelowymi, a obszar biurowy to 560 000 mkw. (czterokrotny wzrost).

– Widoczna przewaga hoteli 3- i 4-gwiazdkowych w głównych miastach regionalnych w kraju stanowi w dużej mierze odpowiedź na rozwój rynku nieruchomości biurowych oraz całego biznesu po wejściu Polski do UE. Gdyby nie pojawienie się pandemii COVID-19, bylibyśmy świadkami przyspieszenia w sektorze hotelarskim. Widoczne byłyby też wysokie stopy zwrotu z inwestycji w hotele. Jednak w obecnej sytuacji dalsza przyszłość rynku hotelowego w Polsce będzie zależała głównie od popytu generowanego przez sektor biznesowy oraz nakładanych przez poszczególne państwa obostrzeń społeczno-gospodarczych – mówi Iga Kraśniewska, Analityk w dziale badań rynkowych i doradztwa w firmie Cresa Polska.

Rynek hotelowy i najważniejsze kwestie dotyczące branży hotelarskiej omówione zostaną również podczas National Sales Congress Hotels. Zarejestruj się już teraz! 

Sprawdź nas także na Facebooku:

National Sales Congress

//]]>