NOWA DATA NSC DIRECTOR CZYTAJ WIĘCEJ
expose szefa
Najlepsze expose szefa. Kiedy i jak je przygotować?
29 października 2020
Raportowanie
Raportowanie – pomoc czy przekleństwo zarządzającego sprzedażą?
10 listopada 2020

Jak pandemia wpłynęła na rynek nieruchomości? Mamy najnowsze dane [RAPORT]

rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości ucierpiał przez pandemię. Jak bardzo? Na to pytanie starali się odpowiedzieć eksperci.

Rynek nieruchomości w czasie pandemii doświadczył w oczach ekspertów tąpnięcia. Lokatorzy masowo wyprowadzali się z wynajmowanych mieszkań i wracali w rodzinne strony. Wielu pracowników tymczasowych straciło pracę, co poskutkowało zwalnianiem kolejnych lokali i coraz większą stagnacją w tym sektorze gospodarki.

Analitycy wskazują, że jest jeszcze za wcześnie na całkowite analizowanie zmian i tego, jak bardzo przez lockdown ucierpiał rynek nieruchomości. Wskazują jednak, że można już liczyć straty. Badanie przeprowadzone przez Get Home na próbie 72 renomowanych biur pośrednictwa w obrocie nieruchomościami wykazało, że ponad 70% z nich zauważyło wyraźny spadek zainteresowania tematem zakupu mieszkania. Mniej jest nie tylko zapytań telefonicznych, ale także odwiedzin w poszczególnych lokalach. Tylko 27,8 procenta badanych wskazało, że nie widzi różnicy w częstotliwości zapytań.

Eksperci zauważają, że nieruchomości to nadal jedna z najbardziej pewnych opcji inwestycyjnych. Jeśli jednak chce się przeznaczyć mieszkanie na wynajem, jest to pewne ryzyko. Wszystko to spowodowane jest spadkiem zainteresowania, mniejszą migracją ludności, a także faktem, że wiele branż zostało zamkniętych. Ludzie stracili pracę i dochód umożliwiający im wynajmowanie mieszkań w poszczególnych miejscowościach. Kryzys w tym sektorze może potrwać zdecydowanie najdłużej.

Zmiany w przebiegu transakcji

Sytuacja epidemiologiczna w Polsce bardzo mocno oddziałuje na każdą strefę życia, także na handel. W przypadku mieszkań, wiele agencji proponuje klientom wirtualne zwiedzanie, co ma stanowić substytut odwiedzin na miejscu. Rzecz jasna pracownicy w przypadku realnego oglądania lokalu muszą dostosować się do wytycznych sanepidu.

Ankieta przeprowadzona przez Get Home ujawniła, że pandemia w większości nie przekłada się na terminowość realizowanych transakcji zakupu nieruchomości. 62,5 procenta z nich odbywa się zgodnie z planem. Tylko w przypadku 37,5 procenta zauważono znaczące zmiany.

– Kiedy to możliwe, bezpośredni kontakt z klientami zamieniamy na telefoniczny. Staramy się jednak pracować z takim samym oddaniem, jak do tej pory, zachowując oczywiście podstawowe zasady higieny i stosując się do zaleceń Ministerstwa Zdrowia. Klienci nadal interesują się nieruchomościami, a my niezmiennie służymy im pomocą – mówi Adam Wiśniewski, specjalista ds. sprzedaży i wynajmu nieruchomości agencji Nowodworski Estates cytowany przez gethome.pl.

Drugi kwartał na rynku nieruchomości

W październiku pojawiły się najnowsze raporty, podsumowujące sytuację na rynku nieruchomości w II kwartale 2020 r. Według danych GUS ceny lokali mieszkalnych wzrosły o 10,9 proc. w skali roku. Z czego na rynku pierwotnym odnotowano wzrost cen o 5,3 proc., a na rynku wtórnym o 15,4 proc. Największe wzrosty cen odnotowano w województwie śląskim – 16,2 proc., z kolei najmniejsze w województwie małopolskim – 7,6 proc.

Pełny raport

 

//]]>