NOWA DATA NSC DIRECTOR CZYTAJ WIĘCEJ
Pięć nawyków najlepszych sprzedawców
Pięć nawyków najlepszych sprzedawców
6 lipca 2021
Pozyskiwanie leadów
Pozyskiwanie leadów. Pięć skutecznych sposobów
7 lipca 2021

Sytuacja branży hotelarskiej w pandemii. Pierwsze zyski dopiero w 2022 roku?

zyski

Od czerwca 2021 roku sytuacja hoteli uległa zmianie. Właściciele nie mogą jednak cieszyć się pełnym obłożeniem. Choć większość z nich nie ogłosiła upadłości przez pandemię w 2020 roku, pierwsze zyski, które prognozują, dotyczyć będą najwcześniej 2022 roku.

Możliwe stuprocentowe obłożenie? W teorii tak

Czerwiec przyniósł zmiany dla branży hotelarskiej. Nie może jeszcze jednak funkcjonować w pełni. – W hotelach i obiektach wypoczynkowych zwiększamy limit dopuszczalnych zajętych miejsc do 75%. Do tego limitu nie będą wliczane zorganizowane grupy dzieci i młodzieży poniżej 12 roku życia – podał premier Mateusz Morawiecki. Do limitu nie wliczają się również osoby zaszczepione. I choć w teorii brzmi to jak możliwość uzyskania pełnego obłożenia obiektów, to przedstawiciele tego sektora usług zwrócili uwagę, że jako właściciele i zarządzający hotelami nie mają prawa dysponować danymi wrażliwymi klientów. Do tych informacji wliczają się kwestie zdrowotne i szczepień. Nie ma podstawy prawnej, która by to regulowała.

Branża hotelarska w kryzysie. Straty mogą sięgać 500 milionów w miesiąc!

Kiedy hotele odrobią straty? Nie wcześniej niż w 2022 roku

Jeszcze nie tak dawno informowaliśmy, że według raportu branża hotelarska przez zamknięcie i obostrzenia między innymi w maju tracić mogła nawet 500 milionów złotych miesięcznie. Tak szokująca statystyka miała miejsce w momencie, gdy 70 procent obiektów obniżyła ceny. Wtedy 75 procent hoteli odnotowało obłożenie gości rzędu 30 procent możliwości hoteli i pensjonatów.

Zdecydowana większość, bo ponad 87 procent hoteli, nie przewiduje osiągnięcia zysku z działalności operacyjnej wcześniej niż na koniec 2022 roku, a wyraźnie niekorzystny odsetek hoteli wskazujących na okres późniejszy niż rok 2022 wynosi ponad połowę (53 procent). W ślad za tym również nieco lepiej wypadła ocena powrotu przychodów do poziomu z lat 2018-19. Jednak nadal za najbardziej prawdopodobny wskazany został rok 2023: 46 procent, a rok 2024 i późniejsze lata nadal stanowią istotną część ankietowanych, bo 31 procent. Te prognozy oznaczają, że branża szybko nie podniesie się z kryzysu, który dotknął ją i wymusił zamknięcie w zeszłym roku.

Rozwiązanie problemu upadłości? Amerykanie mają sposób

Wystarczyły trzy miesiące, by pierwsze obiekty hotelarskie w Polsce ogłosiły upadłość. Wśród nich znalazła się spółka Wolska Aparthotel. Na wielkie straty związane z prowadzeniem firmy narzekał między innymi właściciel sieci Gołębiewski. Potężne hotele przez wiele miesięcy stały puste, a koszta stałe się nie zmieniały.

Fala bankructw przeszła przez wszystkie kraje. W Stanach Zjednoczonych w dużych miastach była na tyle duża, że zaproponowano zmiany. Jak podała agencja Bloomberga, w Nowym Jorku ustawodawcy stanowi zatwierdzili w czerwcu program finansowania zakupu stojących w obliczu kłopotów hoteli przez organizacje non-profit i przekształcania ich w stałe mieszkania. Użytkowane będą więc przez mniej zarabiające gospodarstwa domowe i bezdomnych.

NSC Hotels
21 września 2021
DoubleTree by Hilton Warszawa

Zarejestruj się więc już teraz! 

Partnerami wydarzenia są IGHP, Hotelmania i Merizon.

Sprawdź nas także na Facebooku:

National Sales Congress

//]]>