NOWA DATA NSC DIRECTOR CZYTAJ WIĘCEJ
lead
Lead. Trzy źródła, o których być może nie pamiętasz
8 września 2020
Koronawirus nie powstrzymuje przed wyjazdami? Branża hotelarska i dobre perspektywy
11 września 2020

Systemy motywacji pracowników. Co zrobić, by podtrzymać ich zapał?

Dobry manager potrafi motywować swoich pracowników. Jak to jednak robić, kiedy same słowa nie wystarczą? Systemy motywacji pracowników.

System motywacji pracowników to układ wzajemnych zależności oddziałujących na zatrudnionych. Ma doprowadzić do wzrostu efektywności pracy i integracji celów indywidualnych pracowników z założeniami, którymi kieruje się przedsiębiorstwo. Dzięki tym narzędziom firma może zbliżyć się do pełnego wykorzystania potencjału pracowników.

Systemy motywacji pracowników – podział

Jeśli chodzi o metody motywacyjne, to systemów podziału jest kilka. Pierwszym czynnikiem istotnym dla pracowników jest przymus pozaekonomiczny, który obejmuje wszystkie polecenia, nakazy i zakazy przekazane przez przełożonego. To także własne zobowiązania, które zatrudniony przyjął na siebie dobrowolnie. Prościej – jest to zakres obowiązków i oczekiwanych zachowań, a także ich zastosowanie.

Eksperci wyróżniają również uznanie wyższości celów organizacji nad celami własnymi, oczekiwanie na realizację celów przedsiębiorstwa zgodnie z własnymi upodobaniami oraz kompensaty materiale. W podręcznikowym rozumieniu funkcjonuje również system nagród i kar. Współcześnie zazwyczaj ogranicza się on wyłącznie do gratyfikacji.

Finansowe i pozafinansowe sposoby motywacji

Niektórzy doradcy biznesowi podkreślają, że najlepszym czynnikiem motywującym pracowników do działania jest premia. Inni z kolei wskazują, że to rozwiązanie sprawia, że zatrudniony zmobilizowany jest dzięki niej wyłącznie do otrzymania dodatkowej gratyfikacji finansowej, a nie do budowania zaangażowania i podnoszenia własnej wydajności. Nie zmienia to jednak faktu, że pozafinansowe sposoby motywacji traktowane są zazwyczaj jako coś, co firma powinna oferować sama z siebie, jeśli chce pozyskać wartościowego pracownika i zdobyć przewagę nad konkurencją. Dla niektórych to nie system, który ma na celu dodatkową motywację do osiągania lepszych wyników.

Pozafinansowe sposoby motywacji

Wśród podstawowych sposobów motywacyjnych dla pracowników znajdują się darmowa opieka medyczna, pozwalająca na korzystanie z prywatnych placówek. Ponadto, część pracodawców decyduje się na oferowanie systemów karnetowych na siłownie czy na basen. Udostępniają także pojazdy służbowe do prywatnego użytku.

Poza tymi czynnikami pracodawcy starają się motywować zatrudnionych na inny sposób – dbają o ich komfort psychiczny bardziej niż o wyposażenie materialne. Część z nich decyduje się na „casual fridays”, które nawet w najpoważniejszych bankach dają możliwość swobodnego ubioru. Ponadto, zapewniają zaplecze gastronomiczne, gwarantując pracownikom nie tylko dostęp do kawy czy herbaty, ale również przekąsek, słodyczy czy nawet darmowych obiadów.

Innym pozafinansowym system motywacji jest krótszy tydzień pracy. Zazwyczaj nagradzani są nim pracownicy, którzy nie mają problemów z wykonaniem wszystkich swoich obowiązków i cechują się świetną organizacją pracy. Co więcej, wśród managerów wyższego szczebla funkcjonuje również tak zwany „złoty spadochron”. W przypadku likwidacji spółki lub jej konsolidacji z inną daje gwarancję utrzymania zatrudnienia na podobnym stanowisku lub odpowiednio wysokiej gratyfikacji finansowej.

Finansowe sposoby motywacji

Jeśli chodzi o finansowe sposoby motywacji, to są one powszechniejsze i nieco bardziej usystematyzowane.

Podwyżka – czyli stałe podniesienie wynagrodzenia. Zazwyczaj jest to docenienie długofalowej współpracy połączone z chęcią zatrzymania pracownika na dłużej. Zagrożeniem jest to, że zaraz po jej otrzymaniu i wpisaniu w kontrakt ten może przestać się starać.

Premia uznaniowa – zazwyczaj otrzymuje ją ten, który najlepiej pracuje. Nie jest ona zawarta w kontraktach, jej wysokość i częstotliwość otrzymywania może się zmieniać. Przy tym modelu ocena przełożonego jest subiektywna, co z kolei niesie ze sobą niebezpieczeństwo niesprawiedliwej ewaluacji pracowników.

Premia uzależniona od wyników – to najprawdopodobniej najbardziej sprawiedliwy system, który obecnie funkcjonuje. Każdy zatrudniony oceniany jest pod względem tych samych wytycznych lub ze względu na realizację wcześniej wyznaczonych celów.

Nagroda – to z kolei metoda, która na zasadach konkursowych wyłania najefektywniejszych pracowników. Z początkiem miesiąca daje się im do opracowania zagadnienie – na przykład projekt optymalizacji kosztów – i ten, który wykona je najlepiej, może liczyć na dodatkowe środki finansowe.

Więcej o sposobach motywacji pracowników będzie można się dowiedzieć podczas National Sales Congress.  Zarejestruj się już teraz! 

Sprawdź nas także na Facebooku:

National Sales Congress

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Jak zmienia się przywództwo XXI wieku? O liderach w czasach kryzysu

//]]>