NOWA DATA NSC DIRECTOR CZYTAJ WIĘCEJ
Efektywne spotkania biznesowe
Efektywne spotkania biznesowe. Jak nie tracić czasu i wykorzystać możliwości?
28 października 2020
rynek nieruchomości
Jak pandemia wpłynęła na rynek nieruchomości? Mamy najnowsze dane [RAPORT]
5 listopada 2020

Najlepsze expose szefa. Kiedy i jak je przygotować?

expose szefa

Jeśli chodzi o expose szefa, dla wielu jest to niedoceniany element zarządzania firmą. Jest to jednak sposób na przekonanie do siebie pracowników i przedstawienie celów przedsiębiorstwa. Jak zrobić odpowiednie wrażenie?

Choć termin „expose” nieodzownie kojarzy się z polityką, wykorzystywany jest również w zarządzaniu. Głównie określa się w ten sposób wystąpienie nowego przełożonego skierowane w stronę zespołu, choć termin ten z upływem lat zyskał na elastyczności. Jego cel jest jednak niezmienny – klarowne przedstawienie wizji, hierarchii zadań, nakierowanie zespołu na wspólny tok myślenia i zmobilizowanie do dalszego działania.

Jest to szczególnie istotne w przypadku, gdy awans na stanowisko zarządzające otrzymuje osoba, która wywodzi się z zespołu, którym teraz będzie kierować. Przemiana ze współpracownika, kolegi do osoby, która wydaje dyspozycje, i od której zależy przyszłość zatrudnionych, bywa w wielu przypadkach trudna. Expose szefa może pomóc postawić granicę między przeszłością i teraźniejszością, wzmacniając autorytet.

Innymi okazjami do wygłoszenia podobnej mowy jest rozpoczęcie pracy nad nowym projektem, wdrożenie nowej struktury działania, przyjęcie nowego modelu zarządzania, zatrudnienie nowych pracowników czy podsumowania danego okresu pracy. To początek budowania lub zmiany relacji i prosta metoda na pokazanie zasad, którymi zarządzający będzie się kierował.

Co powinno zawierać expose szefa?

Elementów niezbędnych jest kilka. Billie Jean King powtarzała, że mistrzowie grają tak długo aż wygrana będzie po ich stronie. Warto „wygrać” swoich podwładnych już przy pierwszej możliwej okazji. Co powinno mieć expose szefa, by to się udało?

Podstawą jest poprawne i klarowne przedstawienie intencji expose, czyli ujęcie, w jakim celu jest wygłaszane. Jeśli jest się nowym pracownikiem firmy, w pierwszym przemówieniu warto się przedstawić, powiedzieć o sobie kilka słów. Dobrze jest odkryć nie tylko zawodowe karty, ale także nieco prywatnych, by pokazać swoją „ludzką” stronę. To również doskonały moment do przekazania najważniejszych wartości, którymi szef będzie kierował się w pracy. Istotne jest także pokazanie wstępnego planu czy pomysłu na działanie danej komórki i celów. Nie można zapomnieć o zasadach współpracy.

Czego w expose należy uniknąć?

W expose szefa należy uniknąć wszystkiego tego, co nie powinno się znaleźć w wystąpieniach publicznych. Przede wszystkim należy uważać na:
chaos wypowiedzi – nie ma nic gorszego niż wygłaszanie publicznej mowy bez wcześniejszego przemyślenia tematu. Tak, niektórzy mają naturalne talenty oratorskie, ale jest to niewielka grupa osób. Niezależnie od ich posiadania, zawsze warto zastanowić się nad tym, co chce się przekazać i usystematyzować wypowiedź
nadmierne wchodzenie w szczegóły – nie każde przemówienie musi zawierać wszystkie szczegóły kolejnych tygodni pracy. Zasada „mniej znaczy więcej” ma zastosowanie także w tym przypadku. Jeśli coś nie jest istotnym elementem, warto to postawić na późniejszy przekaz mailowy, by nie rozmieniać mowy na drobne
brak naturalności – dobre wrażenie robi się tylko raz. Pompatyczne i podniosłe zwroty wyrządzą więcej krzywdy niż pożytku. Z osobami pracuje się chętnie i lubi się ich za cechy „ludzkie”. Nie można za bardzo naginać granicy pomiędzy zawodowstwem sensu stricte, a byciem work friend, ale zawsze warto dać pracownikom powody, by polubili nowego szefa

Co po expose szefa?

Po wygłoszeniu expose warto dać dojść do głosu podwładnym. Dobrze jest zapytać o rzeczy, na których im zależy w kontekście dalszej pracy, zachęcić o dyskusji, co chcieliby zmienić. Kreowanie otwartej komunikacji jest nie tylko elementem, który przełoży się na efektywność pracy. Stanie się również fundamentem budowania wzajemnego zaufania, które w życiu zawodowym jest niezbędne.

//]]>