Dentysta to osoba, która zajmuje się diagnostyką i leczeniem, a także zapobieganiem schorzeń w jamie ustnej. Najważniejszą rolą lekarza dentysty jest poprawa zdrowia i dobrego samopoczucia pacjentów. Sprawdź, jak zostać dentystą w Polsce i ile można zarobić na tym stanowisku.
Dentysta – studia, które trzeba ukończyć
Jeśli chcesz zostać dentystą, musisz mieć ukończone odpowiednie studia. W Polsce należy skończyć pięcioletnią naukę na kierunku lekarsko-dentystycznym. Może to być wybrana uczelnia medyczna, gdzie wykładana jest stomatologia. Studia są kluczowe, żeby pracować w zawodzie dentysty. Obejmują bowiem szeroki zakres wiedzy zarówno technicznej, jak i biologicznej czy medycznej. Dzięki nim można posiąść wiedzę na temat m.in.:
-
ortodoncji,
-
protetyki,
-
patologii jamy ustnej,
-
chirurgii stomatologicznej,
-
anatomii,
-
radiologii stomatologicznej.
Po ukończeniu studiów należy odbyć roczny staż w ramach wybranej specjalizacji – ortodoncji, periodontologii, chirurgii stomatologicznej czy protetyki. Powinien odbywać się w renomowanym gabinecie stomatologicznym. Przyszły dentysta musi zdać również LDEK, czyli Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy. Egzamin państwowy pozwoli uzyskać prawo do wykonywania zawodu.
Dentysta – zarobki i ważne informacje
Wiele osób zastanawia się, ile zarabia stomatolog. Zarobki mogą być atrakcyjne, jednak różnią się w zależności od wielu czynników. Wpływa na nie m.in. specjalizacja, miejsce praktyki oraz doświadczenie zawodowe. Dentysta, który pracuje w prywatnej klinice, będzie mógł pochwalić się wyższymi zarobkami niż np. lekarz placówki publicznej. Warto dodać, że w parze z wyższymi zarobkami idą również specjalizacje, takie jak ortodoncja i chirurgia stomatologiczna.
Ciężko dokładnie wskazać na to, ile zarabia dentysta. Praca nie jest łatwa, a zarobki różnią się od siebie. Możemy jedynie oszacować kwotę na podstawie średnich miesięcznych zarobków. Dentysta na pełnym etacie dostaje średnie wynagrodzenie ok. 7-8 tys. zł brutto miesięcznie, bez specjalizacji. Lekarz dentysta ze specjalizacją zarabia już od 9 tys. zł brutto. W zależności od miejsca pracy, specjalizacji oraz miasta jego zarobki mogą sięgać kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie.
Jak zostać dentystą? Stomatolog – praca i wyzwania
Praca dentysty polega nie tylko na ciągłym doszkalaniu się i leczeniu pacjentów. Dentysta musi posiąść również umiejętność komunikacji ze swoimi pacjentami. Powinien być empatyczny i cały czas podnosić swoje kwalifikacje. Z uwagi na ciągle zmieniający się rynek, musi za nim nadążać – tak, żeby sprostać wymaganiom niezwykle dynamicznie rozwijającej się dziedziny stomatologii. Nie da się jednak zaprzeczyć. Zawód ten jest bardzo satysfakcjonujący, zwłaszcza że można bezpośrednio nieść pomoc pacjentom i poprawiać ich komfort życia.
Zawód dentysty może być ciekawą ścieżką zawodową. Jeśli chcesz iść tą drogą, najważniejsze będzie ukończenie 5-letnich studiów i stażu, a następnie zdanie egzaminu LDEK. Bycie dentystą to ciągły rozwój i nauka. Największą satysfakcją w tym zawodzie jest jednak zdrowy, piękny uśmiech zadowolonych pacjentów. Zanim wybierzesz się do wybranego gabinetu, w tym miejscu możesz poczytać opinie o dentystach: GoWork.pl.
Artykuł sponsorowany