Separacja przed rozwodem to rozwiązanie, z którego korzysta coraz więcej par. Z jednej strony, pozwala ono na ostateczne podjęcie decyzji w kwestii rozwodu. Z drugiej – sytuacja prawna małżonków i ich małoletnich dzieci zostaje uregulowana. Sprawdź, co daje separacja przed rozwodem.
Artykuł został przygotowany na podstawie informacji zamieszczonych na blogu prawniczym mecenas Marleny Słupińskiej-Strysik, prowadzącej Kancelarię w Poznaniu.
Na czym polega separacja?
Separacja jest rozwiązaniem prawnym, które pozwala na formalną przerwę w małżeństwie. Jest to rozstanie, które jest sformalizowane, jednak nie dochodzi jeszcze do sądowego zakończenia małżeństwa. To odpowiednie rozwiązanie dla osób, które chcą zyskać pewność, że rozstanie rzeczywiście będzie najlepszą decyzję.
Konsekwencje separacji nie są tak daleko idące, jak w przypadku rozwodu. Przy separacji należy jednak liczyć się z tym, że wiąże się one ze zniesieniem wspólnoty majątkowej, a także z odsunięciem małżonków od możliwości dziedziczenia po sobie. Oprócz tego dzieci urodzone podczas separacji nie będą automatycznie uznane za dzieci męża, co może wiązać się z dodatkowymi formalnościami, jeśli małżonkowie doczekają się dziecka w czasie separacji.
Zastanawiasz się, czy separacja przed rozwodem to odpowiednie rozwiązanie dla Ciebie? Więcej informacji uzyskasz na: https://slupinska.eu/rozwody/
Separacja przed rozwodem – czy jest możliwa?
Oczywiście. Separacja jest jednym z rozwiązań prawnych, z których mogą skorzystać małżonkowie, którzy nie są zadowoleni ze swojego związku. Wystarczy złożyć wniosek o separację w sądzie okręgowym odpowiednim dla swojego miejsca zamieszkania. Po rozpatrzeniu wniosku należy oczekiwać na decyzję sądu o formalnym orzeczeniu separacji – o ile oczywiście nie wystąpią negatywne przesłanki. Od tego momentu małżonkowie nie są już w związku, jednak nadal nie są rozwiedzeni.
Co daje separacja przed rozwodem?
Podstawowe założenie separacji jest bardzo proste. W czasie jej trwania para może oswoić się w myślą o rozstaniu i życiu osobno. Jest to odpowiednie rozwiązanie dla tych małżeństw, które nie są pewne, czy rozwód rzeczywiście będzie najlepszym rozwiązaniem. Separację można traktować jako namiastkę rozwodu – małżonkowie nie są już razem, jednak nie doszło jeszcze do zakończenia małżeństwa. W zależności od podjętej decyzji, można znieść separację lub zdecydować się na złożenie pozwu rozwodowego.
Warto podkreślić, że separacja reguluje nie tylko sytuację prawną małżonków, ale też ich małoletnich dzieci. Sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej, kontaktach z dziećmi, a także o alimentach. To jeden z powodów, dla których rozwiązanie to jest bardziej korzystne niż nieformalne rozstanie podczas trwania małżeństwa.
Nie rezygnuj z pomocy doświadczonego prawnika
Wiele osób wychodzi z założenia, że separacja przed rozwodem jest bardzo bezpiecznym i zachowawczym rozwiązaniem, w związku z czym pomoc prawnika nie jest potrzebna. Niestety, jest to bardzo popularny błąd. Prawnicze wsparcie może przydać się zarówno na etapie przygotowywania wniosku, jak i ustalania istotnych kwestii, związanych na przykład z opieką nad małoletnimi dziećmi. Jeśli czujesz, że separacja przed rozwodem jest odpowiednia dla Ciebie, koniecznie znajdź Kancelarię w Poznaniu, która zapewni Ci dokładnie takie wsparcie prawne, jakiego potrzebujesz.
Artykuł sponsorowany